
Tkaniny we wnętrzach odgrywają bardzo dużą rolę. To dzięki wykorzystaniu dekoracyjnych poduszek, miękkich pledów, dywanów o różnych fakturach i wzorach, kolorowych zasłon, rolet a nawet tekstylnych okładzin na ściany, nadajemy wnętrzu określony charakter i styl. Są to dodatki niezbędne w każdym wnętrzu, które ocieplają jego wizerunek i sprawiają, że czujemy się w nadym miejscu dobrze i bezpiecznie. Są one nieodłącznym elementem domu, czy biura które obok zaprojektowanych mebli, definiują styl jaki kochamy. Zastosowane wzory, kolory, faktury i materiały powinny do siebie pasować, a poprzez zmianę dodatków, możemy w szybki i niezbyt kosztowny sposób zmienić charakter wnętrza i jego wygląd.



Głównym dodatkiem tekstylnym we wnętrzu jest zastosowanie pięknych, miękkich poduszek dekoracyjnych w salonie, które pięknie uzupełniają kanapę, lub w sypialni, nadając jej niepowtarzalny charakter. Ozdobne poduszki to obowiązkowy dodatek do sofy, fotela a nawet krzesła, który nie tylko zwiększa jego wygodę ale przede wszystkim podnosi jego walory estetyczne i wpływa na styl całego pomieszczenia.
Piękne tkaniny o różnych fakturach i wzorach dodają kolorów salonowi i sypialni. Miękkie i wygodne poduchy możemy również wykorzystać na balkonie lub zadaszonym tarasie, lub poszukać takich które nie mokną na deszczu, dzięki zastosowaniu odpowiednich tkanin odpornych na wilgoć.






Innym ważnym dodatkiem, którego nie może zabraknąć w żadnym domu, jest miękki ciepły koc, przytulny pled, którym otulimy się podczas relaksu na kanapie, z dobrą książką w ręce, lub podczas oglądania telewizji. Dodatkowo pled taki można wykorzystać jako narzutę na łóżko w sypialni, która pięknie udekoruje jednocześnie wnętrze i ochroni pościel przed kurzem i zabrudzeniem. Ciepły pled okaże się nieocenionym dodatkiem, by ogrzać się w zimowy poranek lub chłodny wieczór. Pledy i koce wykonane są zwykle z miękkiej bawełny lub wełny z domieszką innych materiałów. Ważne by tkanina się nie elektryzowała, nie sprawiała problemów podczas prania czy suszenia, tak żeby w każdej chwili można było pled odświeżyć. Pledy w przyjaznych pastelowych kolorach jasnego błękitu lub zgaszonego delikatnego różu, sprawdzą się także w pokoju dziecięcym, otulając nasze pociechy podczas popołudniowej drzemki, czy w czasie choroby. W sezonie wiosenno- letnim, można taki pled wykorzystać również na balkonie i tarasie ciesząc się świeżym powietrzem do późnych godzin wieczornych. Czasem bywa tak, ze w jednym domu znaleźć możemy kilka koców, czy pledów i okazuje się, że każdy z domowników ma swój ulubiony otulacz, który zawsze jest pod ręką w razie potrzeby.





Kolejnym przykładem użycia tkanin we wnętrzu są dywany o różnych splotach, fakturach i wzorach, wykonane z różnych materiałów. Dzięki dywanom, które jednocześnie ciekawie aranżują przestrzeń, można doskonale wygłuszyć pomieszczenie, ponieważ mają duży wpływ na akustykę. Dywany w pastelowych barwach mogą stanowić jedynie tło zaprojektowanych mebli i innych dodatków. Użycie tych w energetycznych kolorach, sprawi że będą one grały w pomieszczeniu główną rolę, nadając mu niepowtarzalny charakter. Dywany to niemożliwy do przecenienia element wystroju wnętrz. Najlepsze wykonane są z bawełny, juty, wełny oraz innych naturalnych tkanin. Wyciszają pomieszczenia, dodają kolorów i pomagają w utrzymaniu czystości

Pochodzenie dywanów ma bardzo długą historię. Przypuszcza się, że dywany pojawiły się prawdopodobnie w Azji Centralnej między III a II tysiącleciem p.n.e. Historia więc jest długa, a rodzaje dywanów jakie pojawiały się w ciągu wieków przybierały najróżniejszą formę i kształt. Początkowo dywany były wytwarzane wyłącznie w celach użytkowych przez ludy koczownicze Azji, aby uchronić przed zimnem, brudem i chłodem. Układane w namiotach bezpośrednio na gołej ziemi tworzyły swoistą izolację. Stawały się centrum domu, gdzie spożywano wspólnie posiłki, a w czasie przeniesienia obozowiska łatwo dawały się zwinąć i przetransportować. Do dziś w niektórych krajach orientalnych odgrywają bardzo ważną rolę w życiu rodzinnym przy spożywaniu posiłków, politycznym, a nawet religijnym służąc jako dywany modlitewne. Początkowo dywany były tkane z wełny i barwione barwnikami pochodzenia naturalnego. Dopiero później w XIX wieku do barwienia zaczęto używać barwników syntetycznych. Z czasem dywany ogromnych rozmiarów kładzione na ziemi w celach czysto dekoracyjnych lub w formie arrasów wieszano na ścianach. Świadczyły wtedy o prestiżu i bogactwie właściciela domu. Najbardziej do dziś cenione dywany tkane są ręcznie, przy użyciu tradycyjnych i znanych od wieku krosn, z których każdy egzemplarz jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Niemniej jednak dywany wytwarzane fabrycznie o powtarzalnym wzorze potrafią być równie piękne i w sposób niezwykły dekorować i ocieplać aranżowaną przestrzeń.







Pomysłów na dekorowanie przestrzeni jest całe mnóstwo. Można wykorzystać duży dywan, który będzie głównym akcentem w salonie. Małe miękkie dywaniki ułożone swobodnie przy łóżku w sypialni, ocieplą przestrzeń i sprawią że wnętrze stanie się bardziej przytulne i stworzone do relaksu. Obecnie na rynku dostępne są również dywaniki przeznaczone na dekorowanie tarasu lub balkonu, wykonane z tworzyw sztucznych, które w sposób doskonały imitują tkaninę, a jednocześnie nie sprawiają kłopotów w utrzymaniu czystości. Są odporne na warunki atmosferyczne i mogą ozdabiać balkon lub taras przez większą część roku. Jeśli ktoś lubi jednak naturalne materiały i ma zadaszony taras zabezpieczony przed deszczem, warto pomyśleć o wyjątkowych dywanikach wykonanych z trawy morskiej. Ich ciepłe odcienie ziemi, beże, szarości i brązy dodatkowo podkreślają naturalny charakter.



Tekstylia odgrywają więc ogromną rolę w budowaniu przestrzeni, można dzięki nim całkowicie zmienić wizerunek wnętrza i jego klimat. Używając mocnych, energetycznych kolorów i ciekawych wzorów i deseni, różnicując faktury wykorzystanych materiałów, możemy ożywić wnętrze dodać mu życia i sprawić, że przebywanie w takim pomieszczeniu będzie dla nas bardzo inspirujące i motywujące do działania. Z kolei jasne stonowane kolory, odcienie ziemi, beże, brązy, szarości i jasne błękity, wprawią nas w stan sprzyjający relaksowi. Te kolory sprawdzą się idealnie w sypialniach, ponieważ w połączeniu z miękkimi fakturami narzuty, pościeli, dekoracyjnych poduszek, miękkich dywanów, czy zasłon, idealnie wypełnią wnętrze i zamkną całą kompozycję.
NASZE INSPIRACJE:















PRZYPISY:
Informacje dot. historii pochodzenia dywanu- Encyklopedia dywanów .
Piękne tekstylia. Uwielbiam wnętrza wypełnione takimi.